سه شنبه, تیر ۵, ۱۴۰۳

هفت کار خطرناک و ناشایست که در گذشته عادی بود+عکس

شوک: در آغاز قرن بیستم ساکنان ایالات متحده آمریکا، می‌توانستند بچه هایشان را با پست به هر جا که می‌خواستند ارسال کنند و این کار منع قانونی نداشت و کاملاً قانونی به شمار می‌رفت. اگر وزن بچه‌ها معمولی و در حد استاندارد بود، پست کردن آن‌ها فقط ۱۵ سنت آب می‌خورد.

هفت کار خطرناک و ناشایست که در گذشته عادی بود+عکس

به گزارش رکنا؛ عادات بسیاری وجود دارد و ابزار‌هایی که در طول تاریخ استفاده می‌شدند، برخی از آن‌ها از مرز زمان گذشته و هنوز استفاده می‌شوند، اما برخی چیز‌ها که در گذشته عادی بودند امروزه خطرناک به شمار می‌روند.

۱. درمان با کوکائین
بیش از ۱۰۰ سال پیش کوکائین به عنوان یک ماده مضر شناخته نمی‌شد، بلکه در داروخانه‌های بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسید و برای درمان خارش و دندان درد به کار برده و توصیه می‌شد برای آرام کردن بچه‌ها از آن استفاده شود.
244908_742
۲. پُست کردن بچه‌ها
در آغاز قرن بیستم ساکنان ایالات متحده آمریکا، می‌توانستند بچه هایشان را با پست به هر جا که می‌خواستند ارسال کنند و این کار منع قانونی نداشت و کاملاً قانونی به شمار می‌رفت. اگر وزن بچه‌ها معمولی و در حد استاندارد بود، پست کردن آن‌ها فقط ۱۵ سنت آب می‌خورد. والدین سعی می‌کردند برای کاهش هزینه‌های خانه، با همین روش بچه هایشان را به خانه دوست و آشنا بفرستند.
244902_786
۳. قفس کودک در هوای باز
در دهه‌ی سی قرن پیش، برخی والدین بچه‌های خود را درون قفس آهنی با دیوار‌های توری قرار می‌دادند. این کار بین خانواده‌های بریتانیایی شایع بود. این کار برای این بود که وقتی مادر‌ها مشغول انجام کار‌های خانه هستند بچه هایشان هوا بخورند.
244903_990
۴. استخدام ژولیده در باغ
ثروتمندان می‌توانستند کار‌های عجیب و غریبی انجام بدهند. در قرن هجدهم برخی از ثروتمندان مُد جدیدی راه انداختند و یک ژولیده را در باغ خود استخدام می‌کردند. ژولیده باغ یک فرد زنده بود که به او اجازه نمی‌دادند به حمام برود، ریش هایش را بزند و یا ناخن هایش را بگیرد. این انسان زنده دکور باغ و مایه فخر و مباهات ثروتمندان به شمار می‌رفت و احساس با کلاس بودن به آن‌ها می‌داد.
244904_424
۵. اسباب بازی‌های رادیو اکتیو
در دهه‌ی پنجاه قرن پیش، مواد رادیواکتیوی بی خطر به حساب می‌آمدند و در آزمایشگاه‌های کوچک به فروش می‌رسیدند. در این اسباب بازی‌ها از موادی همچون پلونیوم و اورانیوم استفاده شده بود.
244905_333
۶. باغ وحش‌های انسانی
بین قرن‌های نوزدهم و بیستم قفس‌هایی برای نمایش انسان‌ها ساخته بودند. در این حرکت تأسف بار انسان‌ها را به جای حیوانات به نمایش می‌گذاشتند تا با یک تیر چند نشان بزنند: تأکید بر تفاوت بین اروپایی و غیر اروپایی، نشان دادن برتری نژاد سفید و تصدیق نظریه تکامل داروین. این باغ وحش‌ها به دلیل تحقیرآمیز بودن و نژادپرستی بی حد و حصر با انتقادات گسترده‌ای روبه رو شده بودند.
244906_234
۷. تور گردشگری به مقصد بیمارستان‌های روانی
در زمان‌های گذشته با بیماران روانی و مراجعه کنندگان به تیمارستان‌ها به طرز وحشتناکی رفتار می‌شد. به آن‌ها آب و غذای کمی می‌دادند. با وجود اینکه نزدیکان بیمار برای نگهداری بیماران خود هزینه پرداخت می‌کردند، این هزینه کفاف نگهداری و مراقبت از بیماران را نمی داد؛ بنابراین مدیریت تیمارستان‌ها به فکر یک تجارت افتادند و تور‌های گردشگری پر سودی به مقصد تیمارستان‌ها به راه انداختند.

244907_267

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *